„Herojai Šiaurės šalyse“

• Paskelbta: 2018-11-11
  • Kategorija: Projektinė veikla

2018  m. lapkričio 12–16 dienomis gimnazijos informacijos centre vyks tradicinė šiaurietiška šviesos ir knygos šventė „Šiaurės šalių bibliotekų savaitė“, kurios tema – „Herojai Šiaurės šalyse“.
Pagrindinė šventės idėja – populiarinti literatūrą ir knygų skaitymą, skatinti savišvietą, organizuojant kultūros renginius bibliotekose pasiūlyta bendra tema. Šiaurės šalių bibliotekų savaitę sudaro dvi dalys: skaitymas vaikams „Auštant“ ir skaitymas suaugusiesiems „Temstant“. Šiaurės šalių bibliotekų savaitė  gimnazijoje prasidės lapkričio 12 d., pirmadienį, 9 valandą, rytiniu skaitymu vaikams.
Šiaurės šalių bibliotekų savaitei 2018  m. siūlomos skaityti knygos: švedų rašytojų Eliaso ir Agnes Våhlundų knyga vaikams ,,Superherojų vadovas" . Norvego Simono Strango knyga  paaugliams ,,Tie, kurių nėra".  Islandų rašytojo Einaro Máro Guðmundssono knyga suaaugusiems -  ,,Islandijos karaliai".
Šių metų plakatą sukūrė islandų menininkė Rána Flygenring, kuri  gimė Osle, bet užaugo Reikjavike. Mergina studijavo ir 2009 m. baigė grafinį dizainą Islandijos dailės akademijoje. Ji gerai žinoma šalyje, ir jos darbai puošią didelę dalį Reikjaviko. Rána buvo nominuota ir laimėjo nemažai apdovanojimų už savo iliustracijas - ir Islandijoje, ir už jos ribų. Jai, pavyzdžiui, kelis kartus buvo paskirtas Islandijos grafikos dizainerių asociacijos aukso apdovanojimas, paskutinysis - 2018 m. už iliustruotą knygą ,,Paukščiai" (isl. ,,Fuglar"), prie kurios ji dirbo kartu su Hjörleifuru Hjartarsonu. Knyga taip pat buvo nominuota 2017 m. Islandijos literatūros premijai ir Reikjaviko vaikų literatūros premijai. Tarp kitų apdovanojimų galima paminėti Astridos Lindgren atminimo apdovanojimą, Vokietijos vaikų ir jaunimo literatūros akademijos iliustracijos premiją ir 2013 m. Vokietijos jaunimo literatūros apdovanojimą.
Šiaurės šalių bibliotekų savaitę organizuoja Asociacijų Norden Sąjunga, bendradarbiaudama su nacionalinėmis asociacijomis Norden. Projektą remia Šiaurės ministrų taryba. Šiuo projektu siekiama skatinti Šiaurės ir Baltijos šalių kultūrinį bendradarbiavimą, pabrėžti bibliotekų svarbą visuomenės kultūriniame gyvenime. Taip pat siekiama suteikti bibliotekoms projektinio darbo įgūdžių, gerinti jų veiklą ir įvairinti darbo formas, ieškoti alternatyvių finansavimo šaltinių, supažindinti Lietuvos skaitytojus su Šiaurės šalių literatūra ir kultūros paveldu bei sudaryti sąlygas socialiai izoliuotoms visuomenės grupėms dalyvauti kultūriniuose renginiuose. Projektą Lietuvoje kuruoja Šiaurės ministrų tarybos biuras.
Šiaurės šalių bibliotekų savaitė Baltijos šalyse rengiama nuo 1998 m., jos tema buvo „Humoras“. Vėliau vykusių savaičių temos: „Mitologija“ (1999), „Vaikas“ (2000), „Žodis ir gaida“ (2001), „Šiaurės tarybos premijos laureatai“ (2002), „Jūra“ (2003), „Seku seku pasaką“ (skirta H.K. Andersenui) (2004), „Keliaujant po Šiaurės šalis“ (2005), „Kvapą gniaužiančios Šiaurės šalių istorijos“ (2006), „Moterys Šiaurės šalyse“ (2007), „Meilė Šiaurės šalims“ (2008), „Karas ir taika Šiaurės šalyse“ (2009), „Magiška Šiaurė“ (2010), „Humoras Šiaurėje“ (2011), „Įvairialypė Šiaurė“ (2012), „Žiema Šiaurėje” (2013), „Troliai Šiaurėje“(2014), „Draugystė Šiaurės šalyse“ (2015), „Ateitis Šiaurės šalyse“(2016), „Šiaurės Salos“ (2017).
Prаėjusiais metais Šiaurės šalių bibliotekų savaitėje iš viso dalyvavo daugiau nei  200 bibliotekų iš Lietuvos.
Daugiau informacijos apie Šiaurės šalių bibliotekų savaitę: http://bibliotek.org/lt

ŠIAURĖS ŠALIŲ BIBLIOTEKŲ SAVAITĖS PROJEKTO „HEROJAI ŠIAURĖS ŠALYSE“ PROGRAMA