Kodėl svarbu vaiką paruošti mokyklai?

• Paskelbta: 2020-05-29
  • Kategorija: Psichologo patarimai

Vaikas, pradėjęs lankyti mokyklą, susiduria su visiškai nauja veikla – mokymusi. Jis kiekvieną dieną turi eiti į mokyklą, išmokti naujų taisyklių, atsakingai žiūrėti į užduočių atlikimą. Visa tai kelia nerimą. Tačiau jei pirmokas tinkamai rengtas mokyklai, paprastai gana lengvai adaptuojasi, patiria pažinimo džiaugsmą ir įveikia kylančius sunkumus.

Ko prireiks vaikui nuo pirmųjų dienų mokykloje?

• mokėjimo klausyti ir išgirsti;
  • gebėjimo laikytis taisyklių, priimti naują situaciją;
  • valios išlaikyti dėmesį;
  • motyvacijos mokytis;
  • pakankamai išsivysčiusios smulkiosios motorikos.

Kaip reikėtų vaiką ruošti mokyklai?

Tėvai yra pirmieji vaikų mokytojai, galintys ir turintys padėti rengti jį mokyklai.

• Kuo daugiau vaikas žinos apie tai, kas ir kaip vyksta mokykloje, tuo mažiau įtampos patirs. Labai svarbu atsakyti į vaiko klausimus, papasakoti savo mokyklinių metų istorijų.
  • Nederėtų vaiko gąsdinti mokykla, bet ir nereikėtų kurti iliuzijos, kad mokytis visada lengva, kad laukia džiaugsmas ir sėkmė. Mokymosi procesas reikalauja daug pastangų ir valios. Reikės klausytis suaugusiojo nurodymų, atlikti ne visada patinkančias ar lengvas veiklas,  gali patirti nesėkmę.
  • Mokymuisi išnaudokite kasdienio šeimos gyvenimo situacijas. Labai svarbu, kad mokymasis būtų natūralus ir smagus. Tik neužverskite vaiko užduotimis – taip jis gali prarasti norą mokytis. Nebūkite labai griežti ir kontroliuojantys tėvai, vaikai tuomet priešiškai reaguoja į mokyklą.
  • Derėtų vaiką skatinti darbą padaryti iki galo. Už tai pagirti, kad ir jis jaustų pasitenkinimą.
  • Leiskite vaikui klysti, patirti nesėkmę, bet padėkite jam tai išgyventi, pasakykite, kad suprantate, kaip jis jaučiasi, kad šis sunkumas yra laikinas dalykas.
  • Mokykite „norų tramdymo“. Vaikui daugelį dalykų teks mokykloje daryti prieš savo norą, tad namuose mokykite pirmiausia atlikti kasdienes pareigas, darbus, o žaisti po to.
  • Mokykite vaiką susitvarkyti tualeto reikalus.
  • Mokyklos reikmenis pirkite kartu ne paskutinėmis vasaros dienomis: vaikams reikia laiko pabūti su naujais daiktais, juos pačiupinėti, jais pasidžiaugti, „parepetuoti“ mokyklą.
  • Likus kelioms savaitėms iki mokslo metų pradžios reikėtų vaiką pratinti prie būsimos dienotvarkės: miego, mitybos laiką priartinti prie būsimos dienotvarkės.

Kaip tėvai gali suprasti, ar vaikas pasiruošęs mokyklai?

Svarbiausi požymiai yra vaiko socialinis-emocinis brandumas, intelektinė branda, pasirengimas tapti mokiniu:

• vaikas moka bendrauti, bendradarbiauti su kitais vaikais ir suaugusiais (kalbasi, tariasi, aiškinasi su kitais, kaip ir ką darys);
  • moka laikytis taisyklių;
  • geba pats apsitarnauti – nueina į tualetą, persirengia, pavalgo;
  • geba atsiskirti nuo tėvų keletui valandų – neverkia, vos tik kas nutinka, nėra pernelyg drovus;
  • teigiamai save vertina – noriai imasi naujos veiklos, nepasisekus iš pirmo karto, vėl mėgina;
  • geba susikaupti ir išklausyti nurodymus, atlikti užduotį iki galo;
  • geba susivaldyti, kai piktas, nepatenkintas, patyręs nesėkmę – žino, kad nepriimtina muštis, rėkti, gadinti daiktus;
  • nori mokytis, save suvokia kaip būsimą mokinį, smalsauja, klausinėja, mėgsta vartyti knygas, prašo paskaityti, domisi raidėmis;
  • pakankamai išlavėję judesiai, gera pirštų-riešo motorika, akių-rankų koordinacija;
  •  moka pasakyti svarbiausią asmeninę informaciją – vardą, pavardę, adresą, šeimos sudėtį.

Parengė Daiva Šarkienė, psichologė