Kas yra mokyklos baimė?

• Paskelbta: 2020-11-16
  • Kategorija: Psichologo patarimai

Kas yra mokyklos baimė?

Didesnę ar mažesnę mokyklos baimę išgyvena apie 10 proc. vaikų. Ši baimė nėra išgalvota ir nereali. Tai nėra nenoras lankyti mokyklą, tingėjimas mokytis. Mokyklos baimę išgyvenantys vaikai mokymo, mokymosi, išbandymų, vertinimo situacijas mokykloje laiko asmenine grėsme ir reaguoja į jas fiziniu ir psichiniu lygmeniu.

Kaip pasireiškia mokyklos baimė?

Mokyklos baimė gali reikštis trumpalaikiais (širdies plakimas, prakaitavimas, raudimas ir pan.) ir ilgalaikiais (skrandžio skausmai, nemiga, galvos skausmai, silpnumas ir pan.) fiziologiniais pokyčiais, motorikos ypatumais (drebėjimas, nervingi rankų judesiai, mikčiojimas ir pan.).

Kinta vaiko nuotaika ir emocinė būsena. Vaikas jaučiasi nesaugus, bejėgis, pažeidžiamas, vyrauja depresinė nuotaika, baimė. Siekiant išvengti mokyklos imama skųstis mokytojais, klasės draugais, netinkamu mokymu, tvarkaraščiu ir pan.

Keičiasi vaiko mąstymas, pasireiškia nerimastingos, slegiančios mintys, susirūpinimas.  Kyla informacijos priėmimo, apdorojimo ir atgaminimo sunkumų, mąstymo blokavimas ir atminties trikdžiai.

Kokios mokyklos baimės priežastys?

Vaikai, kuriuos kamuoja mokyklos baimė, dažnai yra pernelyg prisirišę prie savo mamos. Jei motinos per daug jautriai reaguoja į tokias situacijas, kai reikia palikti savo vaiką, vaikai linkę perimti jų baimes.

Svarbus mokyklos baimes provokuojantis veiksnys – tėvų elgesys ir nuostatos. Padidintas gerų mokyklinių pasiekimų reikalavimas, nuo mokyklinių pažymių priklausanti meilė ir tėvų dėmesys, emocinis šaltumas, griežtumas ir bausmės už netenkinančius pasiekimus gali provokuoti mokyklos baimę.

Baimę gali provokuoti ir priešinga tėvų reakcija – perdėtas lepinimas ir reikalavimų vaikui nebuvimas. Kai mokykloje vaikas susiduria su griežtesniais reikalavimais, kai tenka pademonstruoti savo gebėjimus, kurių anksčiau iš jo niekas nereikalavo, vaikas gali pajusti didelį jaudulį, kuris kyla iš baimės.

Vyresnėse klasėse mokyklos baimę gali provokuoti mokinių tarpusavio santykiai: konkurencija, pašaipos, patyčios ir pan.

Kaip padėti vaikui įveikti mokyklos baimę?

Siekti sumažinti mokyklos baimę turėtų visi: tėvai, mokytojai ir pats vaikas.

Tėvai turėtų su vaiku nuolat taip kalbėtis apie mokykloje kylančius sunkumus, kad vaikas jaustų jų supratimą ir palaikymą. Nereikėtų ignoruoti, šaipytis ar menkinti vaiko nerimo, tačiau jį padrąsinti ir patarti, kaip elgtis vienoje ar kitoje situacijoje. Nereikėtų vaikui kelti nepamatuotų reikalavimų, būtina atsižvelgti į vaiko realias galimybes.

Mokytojai turėtų tokiems vaikams padėti išmokti mokytis, sukurti palankią mokymosi aplinką.

Mokyklos baimę padeda įveikti atsipalaidavimas, psichologo teikiama individuali pagalba.